Wiadomości grup dyskusyjnych
Grupy dyskusyjne to fora, na które możesz wysyłać wiadomości i dyskutować na różne tematy. Znajdziesz tam rozmowy na prawie każdy temat, który lubisz (i wiele, których nie lubisz!). Mimo to, usenet (druga nazwa grup dyskusyjnych) stał się mniej popularny, niż był kiedyś, ponieważ wzrosła popularność forów na stronach internetowych. Jednak nadal jest bardzo przydatnym narzędziem. &kde; posiada potężny czytnik grup dyskusyjnych o nazwie &knode-mianownik;.
&knode; znajdziesz w menu K w grupie Internet: pozycja menu KNode (Program do czytania list dyskusyjnych) uruchamia program.
Główne okno &knode; powinno zostać wyświetlone teraz na Twoim pulpicie jak pokazano; przy pierwszym uruchomieniu zostanie wywołane okno dialogowe ustawień.
Konfiguracja &knode;
&knode; po pierwszym uruchomieniu
&knode; po pierwszym uruchomieniu
Ustawienia osobiste
Pierwsza strona okna dialogowego ustawień jest dla ustawień osobistych:
Okno dialogowe dla wprowadzenia informacji osobistych
Wprowadzanie informacji osobistych
Wprowadzanie informacji osobistych
Nazwa
W polu Nazwa, wprowadź swoją nazwę użytkownika. Nazwa ta pojawi się później na grupach dyskusyjnych jako nadawca i będzie mogła być widziana przez każdego.
Wypełnienie pola Nazwa jest obowiązkowe.
Adres email
Adres email, który tu wprowadzasz, będzie użyty jako nadawca wiadomości tzn. jako aktualny adres autora w zestawieniu z jego nazwą (ustawioną w polu Nazwa).
Wypełnienie pola Adres email jest obowiązkowe.
Konfiguracja konta grup dyskusyjnych
Teraz trzeba powiedzieć &knode-celownik; o tym, skąd będziemy otrzymywać wiadomości oraz gdzie wysyłać później własne wiadomości. W widoku drzewa po prawej stronie jest pozycja Konta; kliknij na niej myszą; wtedy kolejne pozycje zostaną otworzone. Wybierz opcję Wiadomości, ponieważ najpierw chcemy skonfigurować konto grup dyskusyjnych; lista kont jest wciąż pusta.
By stworzyć nowe konto, kliknij na Nowe... Pojawi się następujące okno dialogowe:
Okno dialogowe Nowe konto
Okno dialogowe Nowe konto
Okno dialogowe Nowe konto
Nazwa
Pole Nazwa może być wypełnione dowolnym tekstem. będzie on widoczny w widoku folderów. Możesz, na przykład, wprowadzić nazwę swojego dostawcy usług internetowych; w naszym przykładzie wprowadzamy nazwę My News Account.
Serwer
Następne pole jest nazwane Serwer. W przeciwieństwie do pola Nazwa to co tutaj wprowadzisz jest ważne. Nazwa serwera grup dyskusyjnych jest stała i powinieneś ją zdobyć od swojego dostawcy usług internetowych; jeżeli nie masz nazwy serwera grup dyskusyjnych, powinienieś zdobyć ją teraz: bez tej informacji nie będziesz mógł czytać żadnych wiadomości. Jeżeli twój dostawca usług internetowych nie posiada serwera grup dyskusyjnych, możesz używać serwera publicznego (publiczne serwery grup dyskusyjnych posiadają często uczelnie wyższe).
W naszej przykładowej konfiguracji wprowadzimy nazwę news.server.com; Ty oczywiście wprowadzisz prawdziwą nazwę swojego serwera grup dyskusyjnych.
Port
Prawdopodobnie nie będziesz musiał zmieniać wartości domyślnych w większości przypadków.
Konfiguracja konta pocztowego
Czasami potrzebujesz odpowiedzieć autorowi wiadomości bezpośrednio, bez wysyłania wiadomości na grupę dyskusyjną; przykładowo kiedy chcesz przekazać bardzo osobisty komentarz lub gdy chcesz poprawić błąd. Jeżeli chcesz to zrobić wybierz opcjęPoczta w widoku drzewa. Pokaże się następujące okno dialogowe:
Okno dialogowe konfiguracji konta pocztowego
Konfiguracja konta pocztowego
Konfiguracja konta pocztowego
Serwer
Nazwa (adres) Twojego serwera pocztowego jaką dostarczył Twój dostawca usług internetowych lub administrator systemu; wszystko, co musisz tutaj zrobić to wprowadzenie nazwy serwera pocztowego w pole Serwer.
W naszym przykładzie wprowadzamy mail.server.de
Port
I ponownie, prawdopodobnie nie będziesz potrzebował zmieniać ustawienia Port.
Informacje powiązane
Grupa dyskusyjna comp.windows.x.kde jest podstawową grupą wsparcia &kde; na usenecie. Inne źródła wsparcia dla &kde; znajdziesz tu: .
Gmane symuluje działanie grupy dyskusyjnej dla wielu list mailowych,włączając w to listy &kde;, więc możesz je przeglądać w &knode-miejscownik;.